Najbliższe Imprezy

Archiwum

Twórcy Ludowi

Andrzej Madeja

Czytaj więcej... 

Lat 78, emeryt zamieszkały w Jabłonce. Urodził się w Rzepiskach u podnóża Tatr, gmina Bukowina Tatrzańska. Od ponad 50 lat związał się z Orawą, prowadząc w Jabłonce działalność oświatową, regionalną i publicystyczną.
 Będąc na emeryturze kontynuuje z pasją rzeźbiarskie tradycje swojego dziadka Andrzeja, utalentowanego wszechstronnego góralskiego majstra. Najczęściej wykonuje płaskorzeźby i rzeźby figuralne o tematyce sakralne. Interesuje się też metaloplastyką(góralskie spinkarstwo).
We wrześniu 2010 wraz z ludowymi rzeźbiarzami z Lipnicy Wielkiej E. Lichosytem i St. Symalczykiem reprezentował Polskę na Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim na Słowacji.

Karolina i Antoni Antolakowie

Czytaj więcej... 

 Małżeństwo malarzy mieszkające w Orawce- Studzionkach.  Antoni Antolak urodził się w Orawce. Od najmłodszych lat chętnie malował i szkicował. Jego talent zauważyła  nauczycielka już w szkole podstawowej.  Antoni Antolak jednak nie kształcił się w kierunku plastycznym. Jest samoukiem. Inspiracje i tematykę do malowania swoich obrazów czerpie z przepięknych orawskich krajobrazów i otaczającej przyrody.  Prace jego w realistyczny sposób przedstawiają naturę Orawy. Karolina Antolak urodziła się w Poznaniu. Na Orawie mieszka od 13 lat. Ukończyła Liceum Plastyczne w rodzinnym mieście. W czasach szkolnych malowała najchętniej duże formy. Obecnie  maluje  kwiaty. Kwiaty na jej obrazach są przepełnione kolorami, bajkowe. Nie boi się używać barw, a farbę nakłada grubymi warstwami, co czyni jej obrazy pełne i soczyste.

Aniela Dyrda i Jadwiga Wieczosek

Czytaj więcej...

Aniela  Dyrda
 Urodzona  w 1936 roku w Zubrzycy Górnej. Długoletni pracownik Orawskiego Parku  
Etnograficznego w Zubrzycy Górnej na stanowisku pomocnika muzealnego. Zakochana jest w ziemi orawskiej i pielęgnuje tradycję  ojców. Bardzo chętnie dzieli się wspomnieniami o życiu codziennym dawnej Orawy. Zajmuje się bibułkarstwem.  
 Robi przepiękne kwiaty z bibuły, które dawniej używane były do zdobienia świętych obrazów. Wzory czerpie z natury. Aniela Dyrda uczestniczy również w warsztatach dla dzieci i młodzieży ucząc dzieci ginącej już sztuki robienia kwiatów z bibuły.
 
Jadwiga  Wieczosek
 Córka Anieli Dyrdy. Mieszka w Zubrzycy Górnej. Kontynuuje tradycje rodzinne. Uprawia  
bibułkarstwo. Ostatnio zainteresowała się techniką wyszywania kartek okolicznościowych.

Piotr Biłak

 Czytaj więcej...

 Mieszka w Lipnicy Wielkiej na Orawie, która stała się z wyboru jego ojczyzną. Urodził się w Jeleniej Górze, z zawodu farmaceuta, prowadzi aptekę w Lipnicy Wielkiej. Pochodzi z rodziny z tradycjami artystycznymi. Piotr Biłak najbardziej twórczy okres w swojej działalności artystycznej rozpoczął po przybyciu na Orawę. Miejscowa kultura, tradycja spowodowały,że sam zaczął tworzyć. Najpierw poznał  historię, kulturę i tradycję oraz życie codzienne dawnej Orawy. Zafascynowany naszym regionem, jego bogactwem wykorzystuje w swoich pracach tradycyjne techniki tworzenia.  Często wzorem dla jego twórczości są przydrożne figury orawskie i płaskorzeźby.  Jest twórcą wszechstronnym – maluje obrazy olejne i na szkle, rzeźbi, tworzy biżuterię z kości i rogu.  Nazywa swoje prace pracami ekologicznymi, gdyż używa do ich wykonania materiałów naturalnych, często znalezionych na pobliskich łąkach, w lesie.
Prace jego uczestniczyły w wielu konkursach i wystawach w kraju i za granicą. Wykonał dla Kościoła w Lipnicy Wielkiej – Murowanicy Drogę Krzyżową.

Elżbieta Kowalczyk

Czytaj więcej...

 Urodzona i mieszkająca w Zubrzycy Górnej.
 Od kilku lat zajmuje się serwetkową techniką, zdobienia zwaną decupage. Metodą tą może ozdobić właściwie wszystko czyli biżuterię, szkatuły, rzeczy codziennego użytku. Elżbieta Kowalczyk oprócz techniki decupage maluje na drewnie i wykonuje obrazy haftem krzyżykowym głównie o tematyce sakralnej. Organizuje kursy decupage dla dorosłych i dzieci.

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.