Najbliższe Imprezy

Archiwum

Strój Kobiecy

 Strój kobiecy - koszule wykonywano początkowo z lnianego płótna. Były krótkie, sięgające pasa zaopatrzone w duże kołnierze i rękawy do łokcia. Bluzki wykańczano szydełkową koronką. Koszule świąteczne szyto z cienkiego, delikatnego płócienka.  Spódnice (początkowo płócienne) były ciemne, z drobnym, białym wzorem roślinnym. Z czasem zaczęto szyć z materiałów fabrycznych: kretonów, wełenek, tybetów, zdobione kilkoma rzędami czarnej taśmy. Szyto też spódnice z białej tkaniny, tzw. fartuchy. Był to ubiór panny młodej. Pod spódnicę kobiety ubierały spodnik (rodzaj halki). Spódnice przykrywano zapaskami. Były one szerokie, obszerne i zupełnie zakrywały spódnicę. Wykonywano je z fabrycznego płótna w kolorze białym lub czarnym.

Dziewczęta i młode kobiety nosiły gorsety szyte z wełnianej tkaniny (z szafotu lub delinu) początkowo jednobarwny, później także drobny, kwiatowy wzór. W pasie gorsety miała doszytą falbanę, ozdobioną czarną taśmą naszytą z przodu, przy szyi, na ramionach i dołem. Starsze kobiety ubierały się w katanki, zwane letacami. Starsze kobiety na głowach nosiły chustki. Jako obuwie noszono kierpce, topanki,

Zimą dziewczęta i kobiety nosiły kacabajki tj. szyte z sukna kurtki zapinane na srebrne guziki. Dziewczęta chodziły z włosami zaplecionymi w warkocz, ozdobiony wstążką; mężatki kok z warkocza upinały na głowie. Ramiona przykrywano tzw. odziewaczką, czyli wełnianą chustą.

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.