Najbliższe Imprezy

Archiwum

Obyczaje

Skubarki

Czytaj więcej...

Na Górnej Orawie popularnym wieczornym zajęciem dla kobiet były tzw. „skubarki”, czyli darcie pierza. Najczęściej skubarki odbywały się póżną jesienią i zimą. Gaździna, chcąc zorganizować skubarki, zapraszała baby i dziewki na skubanie pierza. Na stołach i ławach rozkładano pióra do skubania które dawano potem do glinianych misek lub małych przetaków.

Czytaj więcej...

Dzień św. Łucji

Na Górnej Orawie był to jednak dzień czarownic i wszelkich zabiegów zapobiegających ich wtargnięciu w życie rodzinne i gospodarskie. W społeczności wiejskiej, uważano Łucję za największą z „bosorek" (czarownic), ponieważ wg ludowych podań, kiedy wrzucono ją do ognia, celem spalenia jako  czarownicy, Łucja nie spłonęła, ale żyła dalej.  Gazdowie wykonywali różne czynności, aby ujawnić  czarownice.
 

Czytaj więcej...

Boże Narodzenie

Czytaj więcej...W dniu Wigilii obowiązywał ścisły post. Jadano owsiany chleb, ziemniaki pieczone w łupach, kiszoną kapustę. W tym dniu nie wolno było też iść do nikogo, gdyż każdy kto przyszedł uważany był za czarownika. W Wigilię monety wkładano do zimnej wody - praktyka ta miała zapewnić zdrowie i pomyślność. W tym dniu również dzieci miały być grzeczne, bo gdyby zasłużyły na bicie, byłyby w ten sposób karcone przez cały rok.
 
 

Czytaj więcej...

Miesopust (Karnawał)

Miesopust to okres od Trzech Króli do Środy Popielcowej, zwanej na Orawie Śkaradną Środą. Początek tego okresu, aż do Matki Boskiej Gromnicznej to czas zabaw, tańca i wesołych zwyczajów. W dniu Matki Boskiej Gromnicznej (2 luty) święci się w kościele gromnice, a po powrocie z kościoła wypala się ogniem z gromnicy znak krzyża na odrzwiach domu i stajni celem ochrony przed czarownicami.

Czytaj więcej...

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.