Najbliższe Imprezy

Archiwum

Orawscy twórcy z wizytą na Słowacji

16 czerwca (niedziela), Dyrekcja Orawskiego Centrum Kultury  zorganizowała pod przewodnictwem Małgorzaty Kulawiak,  jednodniową autobusową wycieczkę integracyjno – edukacyjną na Słowację dla twórców ludowych i rzeźbiarzy amatorów oraz artystów profesjonalnych  z terenu gminy Jabłonka i Lipnica Wielka, w której wzięło udział 29 osób. Autokar Firmy Przewozowej   „Jankara” wraz z uczestnikami wyruszył o godz. 7.30 sprzed Urzędu Gminy w Jabłonce. Ponad 300 kilometrowa trasa przejazdowa prowadziła początkowo przez Lipnicę Murowanicę i Majerczykówkę do Babina i innych miejscowości słowackiej Górnej Orawy, pięknie położonych wokół Jeziora Orawskiego z widokiem na Babią Górę a dalej do Orawskiego Podzamku i Liptowskiego Hradku. Celem tego wyjazdu było nie tylko podziwianie wspaniałego krajobrazu i zabudowy miast i wsi leżących na trasie przejazdu ale przede wszystkim integracja całego zespołu (lepsze poznanie się, wzajemne zrozumienie i dalsza gotowość do współpracy artystycznej oraz  właściwe współdziałanie w tej dziedzinie  z władzami gmin i Orawskiego Centrum Kultury). Drugim ważnym celem wyjazdu był cel edukacyjny (kształcący), polegający na dokładnym zwiedzeniu wszystkich ośrodków prezentujących różnorodną sztukę ludową, artystyczną i profesjonalną w takich miejscowościach na trasie przejazdu jak Babin (Muzeum Ludowego Rzeżbiarstwa), Orawski Podzamok  (Zamek Orawski) oraz Liptowski Hradek (Muzeum Owczarstwa).

Babin (ok.1400 mieszkańców) to rodzinna miejscowość, słynnych i znanych na Słowacji i za granicą rzeźbiarzy Siwanów. Ciekawostką w ich domu jest przepiękna szopka Betlejemska z twórczości śp. Stefana Siwana. Zaś w Muzeum Ludowego Rzeźbiarstwa zorganizowana jest aktualnie  galeria po plenerowa międzynarodowych rzeźbiarzy ludowych (w tym i z Rabki), przedstawiająca rzeźby dużych rozmiarów o różnej tematyce. Zwiedzanie trwało długo, gdyż było co podziwiać i oglądać. Wszyscy opuszczający muzeum byli pod wielkim wrażeniem artystycznym. Na zakończenie pobytu w Babinie zwiedzono nowy kościół p.w. Św. Ducha, w którym umieszczone są cenne zabytkowe rzeźby i pamiątki z poprzedniego starego kościółka z 1865 r. W Orawskim Podzamku (ok. 1300 mieszkańców) ponad dwie godziny z przewodnikiem zwiedzano słynny Orawski Zamek, którego początki sięgają XIII wieku. Uczepiony jest on na pionowej dużej skale w zakolu rzeki. Prezentowane tu różne komnaty na poszczególnych piętrach góry zamkowej zachwyciły zwiedzających, gdyż było co podziwiać (urządzenia zamkowe, wystrój wnętrz, obrazy olejne kolejnych właścicieli, rzeźby, meble  itp.). Niektórzy z orawskiej grupy byli tu po raz pierwszy w życiu i dlatego Zamek wywarł na nich ogromne wrażenie. Wspinaczka od dolnych części Zamku do najwyżej położonego piętra grodu wymagała dobrej kondycji a po jego zdobyciu przyniosła wszystkim, którzy tam dotarli ulgę i satysfakcję, gdyż roztacza się stąd wspaniały widok na najbliższą okolicę. Wracając z powrotem orawscy turyści zwiedzili też na zakończenie, historyczną słynną kaplicę zamkową Św. Michała. 
Z Orawskiego Podzamku autokar wraz z uczestnikami dotarł do Dolnego Kubina (stolica tego regionu, zwanego Dolną Orawą, około 20 tysięcy mieszkańców), a stąd doliną Wagu przez Liptowski Mikulaś do Liptowskiego Hradku (ok. 8,5 tysiąca mieszkańców), gdzie mieści się słynne Muzeum Owczarstwa. Na jego dziedzińcu najpierw obejrzano duże rzeźby po plenerowe, wykonane prze twórców ludowych ze Słowacji i Polski trzy lata temu, przeznaczone do szopki Betlejemskiej prezentowanej co roku na Boże Narodzenie na wolnym powietrzu. Uczestnikami tego międzynarodowego spotkania byli też twórcy z polskiej Orawy (E. Lichosyt, St. Symalczyk i A.Madeja). Zwiedzanie Muzeum rozpoczęło się od ostatniego piętra, na którym znajduje się stała ekspozycja różnorakiego ubioru  i  sprzętu związanego z owczarstwem, łącznie z twórczością artystyczną, rzeźbiarską i malarską. Obejrzano też  bardzo ciekawe wystawy ostatnio zorganizowane w pomieszczeniach na niższych piętrach budynku  dotyczących dawnego i współczesnego rękodzieła artystycznego. Na zakończenie pobytu w Liptowskim Hradku udano się jeszcze do odległego parku przy Miejskim Domu Kultury, gdzie obejrzano gigantyczne niezmiernie ciekawe rzeźby na wolnym powietrzu, wykonane przez liptowskich twórców ludowych. Orawscy twórcy i artyści zmęczeni ale pełni wrażeń, emocji i przeżyć, wrócili z Liptowskiego Hradku do Jabłonki szczęśliwie na godz. 19.30. Mimo poniesionego trudu (niedziela bardzo upalna), byli wszyscy bardzo zadowoleni z tej pięknej i pożytecznej wyprawy do bratniej Słowacji. Wyjazd ten zapewne pozwoli im spojrzeć szerzej i nieco inaczej na własną twórczość i wzajemną współpracę.Cała grupa okazała  wdzięczność Małgorzacie Kulawiak za przewodnictwo i zorganizowanie tej ze wszech stron udanej imprezy, w której wsparcie otrzymała też od doświadczonej turystki i przewodniczki po zabytkach Jadwigi Pilch, kustosz zubrzyckiego skansenu.

Autor: Andrzej Madeja

b_150_100_16777215_00_images_Widok_z_Orawskiego_Zamku.JPGb_150_100_16777215_00_images_PICT0510.JPGb_150_100_16777215_00_images_PICT0516.JPG

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.