Najbliższe Imprezy

Archiwum

Ciekawostki

Ciekawostki

Pierwszy orawski parlamentarzysta

       Był nim Franciszek Skiczak (1870 -1953) z Klina. W  1905 roku kandydował z ramienia Katolickiej Ludowej Partii w bobrowskim powiecie wyborczym do węgierskiego sejmu. Mimo wystawienia przez tę partię przeciw niemu kandydata, wygrał w tych wyborach, ale oczywiście opuścił jej szeregi. W rok później także zwyciężył tam  w wyborach do sejmu. W drodze do  posłowania w madziarskim parlamencie zdecydowanie poparli go mieszkańcy podbabiogórskich  dziedzin .. Tłumnie udali się tam furmankami i pieszo, by poprzeć orawskiego kandydata.   
       To budujący  i krzepiący przykład naszej solidarnej, ofiarności, jednomyślności i  zgody. Ten parlamentarzysta pięknie odwdzięczył się  mieszkańcom Orawy, ufundowaniem instrumentów dla orkiestry dętej, w Lipnicy Wielkiej i Jabłonce. Był to człowiek oddany Orawie. Konsekwentnie realizował program rozwoju gospodarczego tego regionu poprzez podniesienie rolnictwa, rzemiosła i  oświaty. Szczególnie na tych ziemiach  popularyzował i zakładał banki ludowe  oraz spółdzielnie oszczędnościowo- pożyczkowe m.in. w Jabłonce.

Janosik z Orawy

       18 marca 1713 roku w Liptowskim Mikulaszu został powieszony na haku za poślednie ziebro Juro Janosik – herszt zbójnickiej drużyny. Urodził się 25 stycznia 1688 roku w Terchowej na Dolnej Orawie.
       W czasie powstania Franciszka II Rakoczego wojował w latach 1706 -1708 w kuruckich wojskach, a potem pod sztandarami cesarza. Podczas służby w cesarskiej armii nawiązał na Bytczańskim zamku kontakty z więzionym tam zbójnickim kapitanem Tomaszem Uhorczykiem. Kiedy Uhorczyk uciekł z więzienia i założył zbójnicką drużynę w Terchowej, Janosik został jej herszhersztem. Miał bowiem już duże doświadczenie wojskowe i spore umiejętności organizacyjne.
       Zbójowali około dwa lata . Napadali na szlachtę, kupców i sklepikarzy. W jego grupie znalazł się również góral z Jabłonki o nazwisku Piwowarczyk.
Podczaspierwszego aresztowania udało mu się uciec. Niestety kolejne uwięzienie w Liptowskim Mikulaszu, z którego już nie udało mu się zbiec. Poddano go torturom, ale nie przyznał się, że kogoś zabił. Bohaterska postawa Janosika stała się inspiracją dla wielu ludowych twórców a jego legenda przenikała do folkloru różnych krajów – w tym także do Polski. 
 

Czytaj więcej...

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.